Karadağ Köyü Derneği

Genel Tarihçe

KARADAĞ KÖYÜ

Derleyen: Kazım TAŞKIN  –  Necati ERMURAT

Yavuz Sultan Selim,in Kemah Kalesini  fethederek  Anadolu birliğinin kuruluşu döneminde savunma kuvvetleri tarafından karargah olarak kurulmuştur.”Er karargahı”adı verilen köy zamanla”Erkağan”olarak  değişime uğramıştır.1960 yılında köy isimlerinin değiştirilmesi sırasında Karadağ Dağın eteğinde bulunması dolayısıyla Karadağ adını almıştır.Karadağ,ın doğusunda Doğan köyü,Batısında Kömür köyü,güneyinde parmakkaya köyü, kuzeyinde kara dağları yer almaktadır.

Taş ve kerpiçten yapılma ve yer yer çatılama işlemleri görülen evler,tek ya da iki katlı şorak bacalıdır. İkamet dönemlerinde 59 hane ve 1000,in üzerinde nüfusa sahip Karadağ,ın  nüfusu yaz aylarında normale dönülsede kış aylarında 10 haneyi geçmemektedir.

Bir çok köylümüz İstanbulda yaşıyor olsalarda köylerine gereken ilgiyide göstererek yaşadıkları evlerini yeniden imar ederek köyümüzün çehresini değiştirmeye devam etmektedirler.

Gçç ile beraber köyde tarım ve hayvancılık hayatıda bitmiş olmasına rağmen 4 girişimcimiz sayesinde köyümüzde kurulan organik süt ütünleri tesisi ( Anadolum Organik ) sayesinde köyümüzde Hayvancılık ve tarımda bir hareketlilik son dönemlerde yaşanmaktadır.

İlçeye uzaklığı 25 km,dir.şose bir yolla ilçeye bağlıdır.Ulaşım sorunu araçların yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Yol her mevsim açıktır.Kemah,la Karadağ arasında biri tarihi Acemoğlu köprüsü,diğeri ise 1974 yılında devlet tarafından yaptırılan Bulanık Dere köprüsü bulunmaktadır.Türkiye Elektrik kurumu,nun,tüm köylere elektrik dağıtımını sağlayacak ve 1982 yılında tamamlanacak projesinin ilk talihlisi Karadağ olmuştur. Elektriğin gelmesi ile köyün yüzü gülmüş ve asırlık gaz lambaları sandıklara girmiştir.

Geçmiş dönemlerde :

Tarım ve hayvancılığa dayanan geçim kaynaklarının en büyük sorunu sulama suyudur. Arazinin yarısını sulamaya yeten su Karadağ Dağları,ndan çıkarak Peyler Deresi ile köye ulaşmaktadır.1978 yılında 550.000 TL,lik bir harcamayla Devlet tarafından yaptırılan Gölünbaşı Göleti  ise ancak 5 dönümlük bir arazinin sulanabilmesini sağlamaktadır.Bu gölet Çayırlı ve Peylerin derelerinden gelen sularla beslenmektedir.

Tarımsal ürünlerden buğday,arpa,fasulye,patates,soğan yetiştirilmesi yanında bol miktarda elma,armut,kayısı ve ceviz sağlanmaktadır.

Hayvancılık alanında koyun,sığır,kümes hayvanları ve arıcılık yapılmaktadır.Ağaçlara zarar veren keçilerin yetiştirilmesine yıllar önce son verilmiştir.Dağ ve yaylaları geniş olan Karadağ,ın yetiştirdiği koç ve koyunlar çevre köylerde ün salmıştır.

 Karadağ,da Dernek kurma konusunda bir girişimde bulunulmuş Ancak 1977 yılında başlayan bu çalışmalar bir yıl sürmüş çıkan bazı sorunlar nedeniyle dernek kurulması çalışmalarından vazgeçilmiştir. ilerleyen yıllarda Dernek kurma çalışmaları tekrar gündeme gelmiş ve 1985 yılında kurulan dernek sosyal faaliyetlerine devam etmekte olup, İstanbul Küplücede5 katlı bir binada köylülerine hizmet vermeye devam etmektedir.

1945,den beri ilkokulun bulunduğu Karadağ,da okuma yazma ornı iyi denilecek düzeyde olmasına rağmen halen istenilen düzeyde olmadığını söyleyebiliriz.  1964 yılında yapılan okul binası göç nedeni ile boş kalmış ve son dönemlerdede bakımsızlıktan yıkılmıştır. Karadağ,da köylüler tarafından yapılan bir cami ve devlet tarafından yaptırılan sağlık evi bulunmaktadır. Sağlık evinde artık sağlık hizmeti verilmemekle birlikte konu hizmet binası köylülerin sosyal faaliyetlerinde kullanılmaya devam edilmektedir. Ayrıca köyümüzde köy odası ve misafirhaneside mevcuttur.

Dağlık bir alanda bulunan Karadağ,yayla ve mesire yerleri bakımından oldukça zengindir.Yaz aylarında sürülerin otlatılması ve yaylamak için kullanılan bir çok yayla vardır.Erkağan,Soropu,Ağapaşa,Şahin Pınarı,Haydar,Keklikkıran,Dedenin Bahçesi,Fındıklı ve susuz yaylaları diz boyu otların ve soğuk suların bulunduğu yerlerdir.Her yıl yaz aylarında 3-4 ay kalınmakta idi.

Karadağ,ın Acemoğlu mevkiinde kazantaş,tan çıkan su kumluk bir alanda su yeraltındaki dehlizlerle Karasu Vadisinin altından geçip,Ağınerler mevkiinde tekrar ortaya çıkmaktadır.Bu su yerli ve yabancı turistler tarafından hayretle izlenmektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba 👋
Köyümüzün Sitesine Hoşgeldiniz.